Solsystem

Jupiters satellitter

Jupiters satellitter

For 400 år siden dirigerede Galileo sit rudimentære teleskop til planeten Jupiter og så, at tre prikker der lignede måner ledsagede ham. Det havde jeg lige opdaget Jupiter har satellitter.

I løbet af de efterfølgende nætter fortsatte han med at se på, og fire dage senere opdagede han en anden. De kunne ikke være stjerner, fordi han havde observeret, at de kredsede rundt om planeten. De var satellitter, og indtil da var det ikke kendt, at nogen anden planet havde dem (undtagen vores, selvfølgelig).

Derefter blev yderligere 12 måner opdaget, alle små, til at gennemføre i alt 16. Voyager-skibe studerede og fotograferede Jupiter-systemet i 1979. Derefter, i 1996, blev der lanceret et nyt projekt, der ville give Jupiter og dens måner mulighed for at observere en god sæson. Dette ambitiøse projekt blev naturligvis kaldt Galileo.

Observationer foretaget af sonderne, der har nærmet sig Jupiter, har tilladt at lokalisere mange andre små satellitter af Jupiter. Op til i alt 67 blev opdaget i 2011, og siden da stiger antallet stadig. I 2018 er der allerede 79 måner opdaget.

Jupiter-satellitter Radius (km)Afstand (km)
Metis20127,969
Adrastea12.5x10x7.5128,971
Amalthea135x84x75181,300
Tebe55x45221,895
Io1,815421,600
Europa1,569670,900
Ganimedes2,6311,070,000
Calisto2,4001,883,000
Leda811,094,000
Himalia9311,480,000
Lisitea1811,720,000
Elara3811,737,000
Ananke1521,200,000
Carm2022,600,000
Pasifae2523,500,000
Sinope1823,700,000

Ganymede: Det er den største satellit i Jupiter og også i solsystemet, med 5.262 km i diameter, større end Pluto og Mercury. Det roterer omkring 1.070.000 km fra planeten på lidt over syv dage.

Det ser ud til at have en stenet kerne, et tæppe af isvand og en skorpe af sten og is med bjerge, dale, kratere og lavafloder.

Callisto: Den har en diameter på 4.800 km., Næsten den samme som Merkur, og drejer 1.883.000 km fra Jupiter, hver 17. dag. Det er satellitten med flere kratere i solsystemet.

Det dannes i lige store dele af sten og isvand. Det iskalde hav forklarer kratrene. Det er den med den laveste tæthed af Galileos fire satellitter.

Io: Io er 3.630 km i diameter og drejer 421.000 km fra Jupiter på lidt over halvanden dag. Dets kredsløb påvirkes af magnetfeltet i Jupiter og nærheden af ​​Europa og Ganymedes.

Det er stenet med en masse vulkansk aktivitet. Dens globale temperatur er -143 ºC, men der er et område, en lavasø med 17 ºC.

Europa: Det er 3.138 km i diameter. Dets kredsløb ligger mellem Io og Ganymede, 671.000 km fra Jupiter. Gå rundt hver tredje og en halv dag.

Europa ser ud som en iskugle med markerede linjer på satellitoverfladen. Det er sandsynligvis brud på skorpen, der er blevet genopfyldt med vand og frosset.

◄ ForrigeNæste ►
Planet Jupiter, en gammel gasgigantSaturn, ringenes planet