Jorden og månen

Overfladevand: Floder

Overfladevand: Floder

De farvande, der løber gennem overfladen af ​​de nye lande, er meget vigtige for levende væsener, selvom de repræsenterer en meget lille del af det samlede vand på planeten. Dets betydning ligger i den andel af salte, der er opløst, meget lille sammenlignet med havfarvande. Derfor siger vi, at det er ferskvand.

Generelt kommer de direkte fra nedbøren, der falder fra skyerne eller fra aflejringerne, de danner. Efter tyngdekraften løber floderne, indtil de flyder ud i havet eller i områder, som vi ikke kan nå rækkevidde, som vi kalder søer.

Top 15 floderkontinentLængde (km)Cuenca (km2)
AmazonSydamerika7.0257.050.000
NilenAfrika6.6703.350.000
MississippiNordamerika 6.4183.221.000
Iang-tseAsien5.9801.722.000
JenisejAsien5.3902.500.000
ParanáSydamerika4.7003.140.000
MecongAsien4.700860.000
congoAfrika4.3713.690.000
LenaAsien4.2602.310.000
MackenzieNordamerika4.2401.710.000
nigerAfrika4.2002.270.000
Huang hoAsien4.150950.000
obiAsien4.0403.000.000
VolgaEuropa3.7001.500.000
Murray-Darling Australien3.5001.050.000

Flodernes løb

Floder fødes i kilder fra grundvand, der overflader eller på steder, hvor gletsjere smelter. Fra deres fødsel følger de landets hældning, indtil de når havet. En flod med dens sideelver dræner et område kaldet "vandløbsopdel".

Fra fødslen i et højt og bjergrigt område til munden i havet har floden en tendens til at mindske dens hældning. Normalt er hældningen stærk i den første del af floden (høj bane) og meget blød, når man nærmer sig munden (lav bane). Mellem de to er der normalt en moderat hældning (medium bane).

Floderne lider af variationer i deres strøm, hvilket stiger i de regnfulde eller optøede årstider og aftager i de tørre. Oversvømmelser kan være gradvis eller meget skarpe, hvilket kan føre til katastrofale oversvømmelser.

Hydrologisk regime

Flowvariationer definerer en flods hydrologiske regime. Midlertidige variationer forekommer under eller efter storme. I ekstreme tilfælde kan oversvømmelser forekomme, når vandforsyningen er større end flodens evne til at evakuere den, overløbe og dække nærliggende flade områder. Vandet, der cirkulerer under jorden (basal strømning) tager meget længere tid at fodre flodstrømmen og kan nå det dage, uger eller måneder efter regnen genereret af afstrømningen.

Hvis det overhovedet ikke regner, eller den gennemsnitlige nedbør er mindre end normalt i lange perioder, kan floden blive tør, når mængden af ​​regnvand akkumuleret i jorden, og undergrunden reducerer basalstrømmen til nul. Dette kan have katastrofale følger for floden og dens bredder og for mennesker, der er afhængige af den for deres vandforsyning.

Den rumlige variation forekommer, fordi strømmen af ​​floden øges nedstrøms, efterhånden som vandene i dræningsbassinet og bidragene fra bassinerne i andre floder, der forbinder den, når sideelver samles. På grund af dette er floden normalt lille i bjergene, nær dens fødsel og meget større i lavlandet, nær dens mund.

Undtagelsen er ørkener, hvor mængden af ​​vand, der mistes ved filtrering eller fordampning i atmosfæren, overstiger den mængde, der ydes af overfladestrømme. F.eks. Falder Nilen, som er den længste flod i verden, markant, når den stiger ned fra bjergene i Sudan og Etiopien, gennem Nubien og Sahara-ørkenen, til Middelhavet.

◄ ForrigeNæste ►
Øer: oceaniske, kontinentale, vulkaniske, korallerunderjordisk vand