Solsystem

Uranus 'måner

Uranus 'måner

På himlen på Uranus er der ingen lyse planeter. den Uranus satellitter de ville være de eneste lys, vi ville se fra planetens overflade.

Saturn, den nærmeste, ligner en blek stjerne. Sikker på: den planet saturn Det er så langt væk fra Uranus, som det er fra Jorden og også placeret i retning af Solen.

Men der er fem objekter, der lyser mere end Saturn. Det er de store fem Uranus måner: Titania, Miranda, Ariel, Umbriel og Oberon.

Derudover har Uranus yderligere 10 satellitter med diametre under 170 km, som kredser nær planeten mellem 25.000 og 60.000 km fra overfladen. De seneste opdagelser (august 2004) afslører eksistensen af ​​andre små satellitter, op til i alt 27.

Uranus satellitter Radius (km)Afstand (km)
Cordelia1349,750
Ofelia1653,760
Bianca2259,160
Cressida3361,770
Desdemona2962,660
Julieta4264,360V
Porcia5566,100
Rosalinda2769,930
Belinda3475,260
Porcia6666,097
Puck8186,010
Sycorax9512,179,000
Miranda235.8129,780
Ariel578.9191,240
Umbriel584.7265,970
Titania788.9435,840
Oberon761.4582,600

Titania: Det er den største måne i Uranus, med 1.580 km i diameter. Det er dækket af små kratere og meget uslebne klipper med fejl, der indikerer, at indre kræfter har formet dens overflade.

Titanas bane passerer 436.000 km fra centrum af Uranus. Gå rundt på planeten hver 8. dag og 17 timer.

Oberon: Det er kendetegnet ved en iskold overflade dækket med kratre, nogle af en betydelig størrelse. Det har lyse refleksioner nogle steder, ligesom Callisto, Jupiters måne.

Dens diameter er 1.523 km, og det drejer sig omkring Uranus i en gennemsnitlig afstand på 582.600 km på 13 dage og 11 timer.

◄ ForrigeNæste ►
Planeten UranusPlaneten Neptune: blå, fjern og blæsende